obraz - 1UO_mini175.jpg
Stypendium im. Piotra MroczykaStudenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej, politologii, stosunków miedzynarodowych, socjologii i filozofii Uniwersytetu Opolskiego mogą ubiegać się o stypendium imienia Piotra Mroczyka, przyznawane przez Fundację "Zacny uczynek". Laureaci stypendiów otrzymują 3 500 zł

Fundacja deklaruje, iż „Celem Stypendium jest umacnianie idei wolności prasy jako fundamentu demokracji, zdobycie wiedzy i przygotowanie zawodowe dla osób studiujących dziennikarstwo bądź prowadzących badania naukowe w tej dziedzinie oraz pokrewnych dziedzinach humanistycznych”.

Stypendium ma upamiętniać bogatą działalność zmarłego w 2007 r. Piotra Mroczyka – działacza opozycji, dziennikarza i ostatniego dyrektora Rozgłośni Radia Wolna Europa Przyznawane jest studentom stacjonarnych studiów jednolitych magisterskich bądź studiów II stopnia, a także doktorantom.

Stypendyści

Nagroda Fundacji Piotra MroczykaSławomir Skwark z V roku politologii został doceniony w 2009 r. za wnikliwe badania prowadzone w związku z pisaną przez siebie pracą magisterską. Kapitułę konkursową urzekł już sam jej temat: "Apolityczne media w Polsce, iluzja czy rzeczywistość".  Stypendysta pracę magisterską przygotowuje na seminarium prof. Wiesławy Piątkowskiej-Stepaniak.
Nagroda Fundacji Piotra Mroczyka

Karol Woźniak,
student V roku politologii Uniwersytetu Opolskiego, jako pierwszy w grudniu 2008 r. odebrał stypendium imienia Piotra Mroczyka.
Kwota 3 500. zł służy mu do kontynuowania badań, w tym wyjazdów do bibliotek, na potrzeby pracy magisterskiej. Karol Woźniak jest seminarzystą prof. UO dr hab. Barbary Goli.Piotr Mroczyk

Piotr Mroczyk.jpgPiotr Mroczyk urodził się 29 września 1947 r. w Poznaniu. Jego ojciec Czesław Mroczyk był pilotem w legendarnym dywizjonie 303, uczestniczącym w Bitwie o Anglię. Po studiach na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu Piotr Mroczyk w 1974 r. rozpoczął pracę jako spiker w angielskiej redakcji Polskiego Radia dla zagranicy. W 1980 r. został przewodniczącym KZ „Solidarności” w warszawskim Komitecie ds Radia i TV, a później wiceprzewodniczącym KKK związku w Radiokomitecie. Po 13 grudnia 1981 r. przez ponad rok był internowany. Po wyjściu z więzienia w Białołęce został zmuszony do wyjazdu z Polski. Na zaproszenie United States Information Agency objechał w 1983 r. Stany Zjednoczone z cyklem wykładów na temat sytuacji politycznej w Polsce i Europie Wschodniej. W 1984 r. rozpoczął współpracę z Głosem Ameryki. W 1985 został dyrektorem powołanej w USA Fundacji „Solidarność”, stawiającej sobie za cel pomaganie internowanym i więźniom politycznym w Polsce. W skład Komitetu Doradczego Fundacji weszli m. in. Edward Kennedy, Jeane Kirkpatrick, Alojzy Mazewski, Jerzy Giedroyc.

W 1987 r., jako korespondent w Waszyngtonie, rozpoczął współpracę z Radiem Wolna Europa. W kwietniu 1989 r. został asystentem dyrektora Rozgłośni Polskiej RWE w Monachium. W grudniu tego samego roku, po odejściu Marka Łatyńskiego, objął stanowisko dyrektora. Za Jego kadencji nastąpiło dalsze otwarcie RWE na bezpośrednie kontakty Radia z Krajem. Zatrudniono korespondentów z kilku miast, w maju 1990 r. otwarto biuro RWE w Warszawie. Po decyzji władz amerykańskich o zamknięciu z końcem czerwca 1994 r. Rozgłośni Polskiej RWE Piotr Mroczyk objął funkcję prezesa nowopowołanego radia pod nazwą RWE Inc. Rozgłośnia ta miała nawiązywać do tradycji Wolnej Europy i przez 15 miesięcy być finansowana nadal z budżetu Stanów Zjednoczonych, po czym kontynuować działalność na zasadach komercyjnych. Starania o koncesję i usamodzielnie nie powiodły się. Ostatnie audycje RWE Inc. zostały nadane jesienią 1997 r.

10 grudnia 2007 r. Piotr Mroczyk został uhonorowany przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media”.

Piotr Mroczyk zmarł 19 grudnia 2007 r. w Warszawie. Pochowany został 4 stycznia 2008 r. w rodzinnym Poznaniu.


Tekst za: http://wolnaeuropa.org
Instytut Politologii
ul. Katowicka 89, 45-061 Opole,
tel. (077) 452-74-60, fax (077) 452-74-69
e-mail: politologia@uni.opole.pl

dol