obraz - 1UO_mini175.jpg
Prasowe pogotowie językoweDziennikarz, rzecznik prasowy, specjalista od PR – wszyscy powinni posługiwać się poprawną polszczyzną. Dlatego przy kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna powołaliśmy „Dziennikarskie pogotowie językowe”. Jego szef, Krzysztof Szymczyk, to mistrz polskiej ortografii, doświadczony korektor, pracujący od 20 lat w „Nowej Trybunie Opolskiej”.
 
Na adres rs@uni.opole.pl studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej mogą wysyłać pytania dotyczące poprawności ortograficznej, gramatycznej czy stylistycznej. W sprawach nagłych red. Szymczyk dostępny jest pod telefonem: 694398031.


Krzysztof Szymczyk w 1996 r. zwyciężył w Dyktandzie, czyli Wielkim Konkursie Ortograficznym organizowanym w Katowicach przez Polskie Radio, co przyniosło mu tytuł Mistrza Polskiej Ortografii. W poprzednich edycjach dwukrotnie zajął drugie, a raz trzecie miejsce.

Od dwudziestu kilku lat jest korektorem i kierownikiem działu korekty w licznych, nie tylko opolskich redakcjach, m.in.: „Niedziela”, „Gazeta Opolska”, „Nowiny Nyskie”, „Gazeta Wyborcza – Gazeta w Opolu”, „Schlesisches Wochenblatt”, „NTO”.

W latach 2000-2004 cyklem felietonów pt. „Z monitora korektora” zyskał niemałą popularność wśród czytelników „NTO”. Opracował też „Mały leksykon błędów najpospolitszych”. We współpracy z prof. Edwardem Polańskim z Uniwersytetu Śląskiego redagował dwa słowniki ortograficzne (wyd. Videograf, Katowice 1995 i 1998) oraz „Nowy słownik ortograficzny PWN” – najważniejszy z polskich słowników poprawnościowych (wyd. I w 1996). Za pracę nad tym ostatnim otrzymał nagrodę naukową od rektora Uniwersytetu Śląskiego.

Ostatnio bardziej niż ortografią pasjonuje się niuansami składni i stylistyki języka polskiego, a także gwarą śląską. Miłośnik muzyki klasycznej i rockowej oraz folkloru (nie tylko polskiego), a także gier strategicznych: go, szachy, brydż itp.


Instytut Politologii
ul. Katowicka 89, 45-061 Opole,
tel. (077) 452-74-60, fax (077) 452-74-69
e-mail: politologia@uni.opole.pl

dol